Talajvédelem
A Föld jégmentes talajtakarója mindössze 13 milliárd hektár, amiből 3 % jó termékenységű, 6 % közepesen és 13 % gyengén termékeny. Ezen a 22 %-nyi területen termeljük meg az élelmiszerek 90 %-át. A maradék 78 %-on jelentős korlátokba ütközik a termelés, gyakran még a legeltetés is, így látható, hogy a termőtalaj korlátozottan rendelkezésre álló erőforrás, amely védelme feltétlenül szükséges.
A több mint 7 milliárd ember ellátása érdekében az élelmiszertermelési szempontjából értékes talaj, így a talajvédelem az egész emberiség érdeke.
A talajok túlhasználása, nem megfelelő tápanyag utánpótlás, víz és szél általi talajpusztulás, a rossz minőségű öntözővizek használata, illetve az urbanizáció egyaránt veszélyeztetik a termőtalajokat.
2000-ben az Európai Unió országaiban átlagosan 8-9% nagyságú terület volt beépítve, amely arányfolyamatosan emelkedik, Belgiumban, Hollandiában és Dániában legnagyobb ez az arány, ott 16 és 20% közötti ez a beépített rész. Hazánkban az elmúlt 20 évben közel egy Csongrád-megyényi mezőgazdasági terület került lefedésre.
Becslések szerint világszerte évente! 20 millió tonna szemestermény vész el a víz által okozott talajpusztulásnak hatására, 20 milliárd tonna feltalaj távozik az óceánokba, amely megfelel 5–7 (egyesek szerint 12) millió hektár szántóterület elvesztésének. A Földön az összes, erózió által okozott kár mérték eléri az évi 400 milliárd dollárt.
Hazánkban a talajvédelmi intézkedések hiányában az erózió által lehordott humuszos feltalaj mennyiségét évi 80-110 km3-re becsülik (Balaton teljes térfogata 2-2,5 km3). Az összes mezőgazdasági területnek összesen egyharmadát, hazánk területének 25,3%-át, összesen 2 297 000 hektárt érintenek vízeróziós károk.
Végezetül, megfontolásul a Kedves Olvasó figyelmébe ajánlunk Stefanovits Pál akadémikus talajvédelmi tízparancsolatát:
- Ne foglalj el a természettől több és jobb termőföldet, mint ami okvetlen szükséges!
- Ne engedd, hogy a víz elrabolja a talajt a gondjaidra bízott területről!
- Ne hagyd, hogy a szél elhordja a földet!
- Feleslegesen ne taposd, ne tömörítsd a talajt!
- Csak annyi tápanyagot vigyél a talajba, amennyit a növény kíván!
- Csak jó vízzel öntözz, és csak annyival, amennyi kell!
- Ne keverj a talajba el nem bomló anyagot!
- Ne mérgezd a talaj élővilágát!
- Őrizd meg a talaj termékenységét, és ha lehet, még növeld tovább!
- Ne feledd, hogy a talajon nemcsak állsz, hanem élsz is!
Jelenleg talajvédelmi hatósági feladatokat megyei kormányhivatalok Agrárügyi Főosztálya vagy Növény és Talajvédelmi Osztálya vagy Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztálya végzi el. Honlapunkon a Hasznos információk lapon megtalálja a megyei kormányhivatalok talajvédelmi ügyintézéssel érintett osztályait, főosztályait.